Tuzda Levrek Tarifi

Anasayfa » Deniz Ürünleri » Tuzda Levrek Tarifi

Eklenme Tarihi : 04.03.2014  |   Okunma : 139  |   Yorum : 0

Sağlıklı beslenmenin temel kurallarından biriside buharda yemek pişirmektir. Sebzeleri buharda pişirdiğimiz gibi balıkları da tuzda pişirdiğimizde hemen hemen aynı sonuçları elde etmiş oluruz. Tuzda pişen balığın bütün lezzeti ve besin değerini balık içerisinde kalıyor.


Tuzda Levrek Malzemeleri:
İri boy Deniz Levreği
Kaya Tuzu (Balığın üzerini kapatacak kadar)
2 Adet yumurtanın akı
Rezene Kökü
Limon Dilimleri
Defne Yaprağı
Rezene tohumu

Tuzda Levrek Püf Noktaları:
Deniz levreğimizi pulları temizlenmemiş olması gerekiyor. Balığı pullu olarak pişirmemizin sebebi etrafındaki tuzun balık tarafından emilmesini azalmak ve içerisindeki lezzetin dışarıya çıkmasını engellemek. Dikkat edeceğimiz bir diğer püf nokta ise, balığın karnının çok fazla yarılmamış olması gerekiyor. Balıkçıdan balık alırken tuzda balık pişireceğinizi söylerseniz balığın karnını çok fazla açmadan boyun bölgesinden dikkatlice içerisini temizler.

Tuzda Levrek Tarifi:
Balığın içerisine sığabilecek boyutlardaki bir bor cam içerisine ilk olarak alüminyum folyo döşüyoruz. Daha sonra balığımıza aroma katmak amacıyla karnının içerisine rezene kökü, limon dilimleri ve bir adet defne yaprağı koyuyoruz.

Tuz harcımızı hazırlamak için derin bir kaba yumurta akı, kaya tuzu ve rezene tohumunu ekleyerek karıştırıyoruz. Hazırladığımız tuz harcını yaklaşık yarım cm kalınlıkta olacak şekilde alüminyum folyo üzerine seriyoruz ve balığımızı üzerine yerleştiriyoruz. Kalan tuz harcının tamamını balık üzerini tamamen kapatacak ve pişerken hava almıyacak şekilde örtüyoruz.

200 derecede önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 50 dakika kadar balığımızı pişiriyoruz. Pişen balığımızın üzerindeki tuz tabakası sertleştiğinden dolayı bıçak yardımıyla kırıyoruz ve derisini soyuyoruz. Enfes tuzda pişmiş balığımızı tabağa alıp servis ediyoruz, afiyet olsun.

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz
Havyar Ve Somonlu Pafre

Havyar Ve Somonlu PafreYemek Tarifleri

Balık Çorbası

Balık ÇorbasıYemek Tarifleri

FACEBOOK YORUMLAR

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

TARİF KATEGORİLERİ

Tarif Kategorilerimiz

Günün Tarifi

Günün Tarifi
3 Malzemeli Browni Tarifi

3 Malzemeli Browni Tarifi Ekleyen : Yemek Tarifleri